u produkciji Dramskog studija “Aplauz” – UG “Aplauz” u saradnji sa UG “Scena” – Gradsko pozorište Živinice
sezona 2022/2023
Po motivima scenarija za film „Društvo mrtvih pjesnika“ u režiji Peter Weira, a po Oscarom nagrađenom scenariju Toma Schulmana te po motivima radio drame „Ptica u džepu“ autorice Žanar Kusainove
PREMIJERA: 03.03.2023.
Dramatizacija i režija: Adnan Džekić
Saradnik na dramatizaciji: Šejla Džindo
Autor songa: Emin Turalić
Producent: Adi Glavinić
Igraju:
Faruk Ikanović, kao David
Amra Čičkušić, kao Nina
Adi Glavinić, kao Nastavnik
Sedina Avdihodžić, kao Emilija
Nejra Dedić, kao Hana
Edna Čokić, kao Jasmina
Amina Habibović, kao Kjara
Andrej Tadić, kao Ajdin
Elena Goletić, kao Mia
Neira Buševac, kao Alisa
Aida Čerkezović, kao Olivia
Ajla Tursunović, kao Nađa
Sarah Lipjankić, kao Sanela
Anesa Klopić, kao Ajna
Svjetlo i ton: Ajša Bedić
Saradnici u organizaciji: Adna Mehić, Emir Ibrahimović i Irma Ćatović
Scenografija i kostimografija: kolektivni rad
Rekviziterke: Elena Goletić i Ajla Tursunović
Garderoberke: Edna Čokić, Nejra Dedić i Amra Čičkušić
O PREDSTAVI
Predstava „Ptica u džepu“ nastala je kao rezultat rada starije grupe Dramskog studija, članova uzrasta od 11 do 15 godina, u okviru UG „Aplauz,“ a u saradnji sa UG „Scena“ Živinice – Gradsko pozorište Živinice.
Prije početka procesa predstave članovi Dramskog studija su prošli kroz niz pozorišnih vježbi pomoću kojih su razvijali govor i pokret, učili o pozorišnim zanimanjima, dijelovima scene, scenografiji, kostimu i rekviziti. Taj dio zaokružili su javnim časom pred svojim roditeljima i širom publikom gdje su pojedinačno izvodili svoje monologe.
Prvi korak u kreiranju dramskog teksta bio je razgovor sa članovima o tome šta uočavaju u svojoj školi, okruženju, kod svojih roditelja, u društvu. Sva njihova zapažanja, lične priče i problemi stavljeni su na papir na osnovu kojih se birao predložak za pozorišnu predstavu.
U razgovoru je uočeno da članovi prolaze kroz mnogo nerazumijevanja u školi i kod kuće što im stvara teret i stres. To je iziskivalo predstavu koja će ponuditi alternativu tome – kreirati pozorišnog lika koji će ih saslušati, razumjeti i naučiti ih kako sačuvati najbolju verziju sebe u okruženju u kakvom se nalaze.
Odlična podloga za predstavu pronađena je u filmskom klasiku „Društvo mrtvih pjesnika,“ a sama simbolika cijele predstave i sekundarna tema koja se sve vrijeme, naizgled, nepovezano provlači, pronađena je u tekstu radio drame „Ptica u džepu“ autorice Žanar Kusainove.
Cilj dramatizacije je bio ostaviti lajtmotive filma i emociju radio drame, ali pružiti autorsku notu pričama iz života članova koji igraju u njoj.
Proces predstave trajao je duže od godinu dana uz napravljenu pauzu tokom ljetnog raspusta.
U predstavi igra četrnaestero djece i mladih, a namijenjena je svim uzrastima.
RIJEČ REDITELJA
Predstava „Ptica u džepu“ slijedi sličnu premisu filma „Društvo mrtvih pjesnika“ po čijim je motivima i nastala. U neinspirisano odjeljenje, školu punu obaveza, među podijeljene učenike na dvije zaraćene strane, dolazi nastavnik koji ih želi ujediniti i pokrenuti njihovu kreativnost, maštu i borbu za svojim snovima. Njegovo djelovanje možemo tumačiti kao pokušaj da spasi njihova „ranjena srca.“
Kroz pisma koja pišu sami sebi, učenici otkrivaju publici svoje rane, stvari koje ih bole, koje im smetaju, dajući sebi obećanje kako će sve promijeniti i postati osoba koja žele biti.
Istražujući temu predstave slučajno sam naišao na citat kojeg parafraziram: „Zašto nam u mladosti srce toliko pati i boli – zato što naše dječije srce treba da se slomi, kako bi nastalo srce odrasle osobe.“
Ovom predstavom suprotstavljamo se toj tezi. Želimo pokazati da treba spasiti svoje dječije srce puno ljubavi, iskrenosti, kreativnosti i mašte i ne dati nikome da ga uništi.
Na samom vrhuncu predstave, dječak spašava ranjenu pticu od djece iz komšiluka koja su željela da je ubiju. Stavlja je u džep košulje i trči s njom. On trči „za svoju ukletu ljubav, za svoju mjesečinu, za sjenku svojih voljenih,“ moleći njeno srce da ne prestane kucati.
Predstava je posvećena svima sa slomljenim srcem, u nadi da nikad neće prestati trčati da ga spase.
Adnan Džekić